Aktuální program čítárny

Novinky

Poločas rozpadu | Prodej antologie

 • 6.12.2021

Kamarádi! 
 
Vánoce se blíží, což je skvělá příležitost obdarovat sebe či své bližní antologií Poločas rozpadu, kterou jsme minulý týden pokřtili spolu s Žižkovská noc.
 
Cena: 300 Kč.
Objednávky zasílejte na katerina@unijazz.cz.
 
E–shop bude spuštěn brzy!
Číst dále »

Macl / Rejdiš: Legenda o Bocianovi (křest knihy)

 • 18.11.2021


 

Nakladatelství Viriditas a Čítárna Unijazz vás srdečně zvou na uvedení nové knihy Babana Rejdiše s názvem Legenda o Bocianovi.

Jak učinit z nejmocnějšího muže v zemi umělecké dílo?
Vítejte v otevřené hře Ondřeje Macla s prvky ghost-writingu, hrdinského eposu a meta-avantgardní satiry.
Básník si vytváří alter ego Babana Rejdiše, které mu umožní vymanit známého politika z vleku marketingových obrazů, aby ho zařadil do národních dějin a mýtů takového, jaký skutečně je – napůl člověk, napůl čáp.
• Ukázka z knihy •
Babičku možte uškrtiť len dvakrát: poprvé a naposled.
Svatý Václav: Slaboch. Nechápem, prečo nevzýváme toho Boleslava.
Slavníkovci: Dobře jim tak, vedl je Kalousek.
Svatý Václav: Se omlouvám, asi jsem to přehnal. Bol to svetěc, náš kníže. Dodnes hlídá to tam na Václaváku, tých drogových dealerov a lehkých dívek.
Kyrie Eleison: Co prosím? Nějaký švédský hokejista?
Hospodine, pomiluj ny: Prečo hospody ne? Hospody snad áno!
• PROGRAM •
19:00 – 19:45 | autorská performance (Baban Rejdiš, Martin Doucha, Anna Luňáková, Jakub Štourač)
19:45 – 20:00 | křest knihy
Na akci bude vstup možný pouze s platným očkováním, platným antigenním testem (24 hodin), PCR testem (72 hodin) nebo s certifikátem o prodělané nemoci (do 180 dní).
Na místě bude zdarma k dispozici neomezené množství vajíčkové pomazánky.
Doporučený dress-code: ptačí symbolika, business.
Za ztracené iluze o České republice pořadatel neručí.
 
Číst dále »

Slovenský literární Marakéš

 • 15.11.2021

„Ale tvůj syn posílá dopisy Hitlerovi! Do prdele, vždyť je děcko! Ať si pro mě za mě myslí, že vítr je prd jednorožce, ale nemůže si přece dopisovat s Hitlerem jen proto, že mu to tvůj nemocný fotr přikázal. Jasně že se pak budí kvůli zlým snům. Dochází ti, co mu namluvil? Hitler je podle tebe v pohodě na rozvíjení fantazie?“ „Dětský svět je takový. Plný hobitů,“ reagovala Paula tichým hlasem, ignorujíc manželův nával zuřivosti.

 
Jsem Paula neboli Som Paula říká v titulu své knihy slovenský spisovatel Ondrej Štefánik. Román o složitém životním rozpoložení jedné ženy a její rodiny. Miluje Paula svého manžela nebo intimitu obrací k tajemnému Spisovateli? A jak se vyrovnává s rolí matky zvědavého kluka? Jakým způsobem jí do života zasahuje excentrické chování otce? Je možné pro Paulu ještě zachránit její manželství? A copak přinese Paule budoucnost…?
Tak i na tyto otázky dostanete odpovědi na večeru věnovanému současné slovenské literatuře. Během čtení si představíme román Jsem Paula Ondreje Štefánika. Kniha získala v roce 2017 prestižní slovenskou literární cenu Anasoft Litera. A před pár týdny román vyšel také v českém překladu ve vydavatelství Větrné Mlýny. Večerem stráveným ve společnosti kvalitní slovenské literatury Vás bude provázet Matúš Guziar.
 
Pokud si tedy rádi poslechnete vytříbené literární slovo ve slovenštině nebo se jen rádi dozvíte o tom, co se píše u sousedů, je tento večer ideální přímo pro Vás!
Setkáme se v baru Podtvrzí 15. 11. v 19 hodin. Těšíme se na Vás. Dovidenia!
Číst dále »

První výročí neotevření Čítárny Unijazz

 • 6.9.2021

Přátelé a kamarádi, milovníci a milovnice vlaků, lesů a satyry.

Jako by stalo se to, že jsme nesplnili, co jsme slíbili a slíbili jsme, co jsme nesplnili. Nevím, zda jste si toho všimli, ale Čítárna Unijazz furt není otevřená. Fakt vám nic netajíme, pořád nesedíme. A ještě ke všemu to bude 6. září bez tří dnů přesně rok, co jsme páchali Pootevření Čítárny. No a pak zase uzavření, korona, nuda. Ale zas lepší než drátem do oka.
Ale my po nocích nebrečíme do polštářů (jen někdy), ale děláme si z toho legraci. Tedy se 6. září sejdeme v rámci Žižkovské spojky na prvním výročí neotevření Čítárny Unijazz. Bude to venku nad Krenovkou na prostoru u cyklostezky, budou alkoholy, budou nealko záležitosti, ale hlavně budou kapely.
Číst dále »

Čítárna Unijazz jede na Podtvrzí

 • 16.7.2021

Hurá, hurá, už je to tady! Čítárna Unijazz jede na festival Podtvrzí.
Pro rouhače, který nevědí, co je Podtvrzí... festival na Krásenském vrchu pod úžasnou rozhlednou, plný krásných lidí, super muziky, literatury, divadla a workshopů! Prostě místo, které dává smysl.
A my tam můžeme páchat literaturu!
Číst dále »

Lepší než drátem do oka

 • 16.7.2021

Hrome dome, je to tady! Lepší než drátem do oka má první díl????
Povídáme si v něm s Martinem Kyšperským a Petrem Markem o koupání v Dunaji, rodičích fotících na polaroidy a jiných dobrodružstvích ????
Číst dále »

ČÍTÁRNA UNIJAZZ NATOČILA FILM

 • 9.6.2021

Přátelé a kamarádi,

jednoho krásného dne jsme se vypravili do obce Štolmíř u Českého Brodu, abychom v kulisách krásného barokního kostela svatého Havla natočili hudebně-poetický film: Dominik Zezula, Matěj Senft a Dvouhlavej Kluk.

A vy si ho můžete pustit u vás doma! 

Číst dále »

Literární Open Call: Poločas rozpadu/ Half-life

 • 2.3.2021

Literární výzva: Poločas rozpadu. Publikace, autorská čtení, díla v žižkovském veřejném prostoru. Forma absolutně volná. Od každého autora max. dvě záležitosti. Každá z nich do tří normostran. Angličtina i čeština. Všechno dobré.

Open call for writers: Half-life. Author readings, literature exposition in Žižkov´s public space and published collection. Any form. Two pieces per author. Max. 1000 words per piece. English and Czech. Alles gute.

Číst dále »

CÍTÍM JARO STREAM: ČLOVĚK KRVE A CERMAQUE

 • 8.2.2021

Přátelé a kamarádi, drahé duše tohoto světa.
Za okny je to celé divoké, nejdříve chumelí, pak to taje, pak svítí slunce a přilétají vlaštovky zpátky ze zimních dovolených. Sice to zase na hranicích obrací a letí zpět, ale jednu věc nepopřete! Jaro se pomalu, ale jistě, plíží zpátky k nám.
Než se nadějeme, budou zase lesy, pole, vandrování a kamarádi kolem ohně.

Ale než se k tomu dopracujeme, užijeme si živý stream s dvěma písničkáři, muzikanty, dobrodruhy a vandrovníky: we give you Člověk krve a Cermaque. Tito dva člověkové jsou již dlouhodobě naši oblíbenci, mnozí z vás se s nimi jistě potkali mnohokrát ve čtvrtém patře, četli o jejich hudbě, inspiraci i o nich samotných, a my jsme šťastní, že s nimi můžeme sem tam v rámci našich pořadů uspořádat shledávací seance.
Číst dále »

STREAM: HOREČKA VÁCLAVA HRABĚTE

 • 26.11.2020

Drazí přátelé a kamarádi, dobré duše světa.
Před dvěma lety jsme ve čtvrtém patře naší Čítárny představili scénické čtení novely Horečka od Václava Hraběte. Tohoto úžasného autora zná většina lidí jako básníka, již méně lidí si s ním spojí tento krátký beletristický útvar, který ale obsahuje veškerou pravdu a nádheru tohoto světa.
Horečka je příběhem mládí a lásky, poetiky, noční Prahy a absolutnosti prožívání nekompromisnosti mladého člověka a jeho ideálů. Je to malá, nenápadná knížka, která ale znázorňuje všechno dobré a hodnotné v našem světě.
Protože naše inscenace měla nadstandartní úspěch, repríza proběhla v našem spřáteleném Punctu a další se uskutečnila minulé léto na festivalu Holostok. Jednoduše řečeno, promlouvání Václava Hraběte skrze Horečku slyšelo v posledních dvou letech mnoho lidí a duší.
A my se domníváme, že tato doba je přímo stvořená proto, abychom si opět připomněli poetiku a rozkoš mládí a Pražských ulic, když to nemůžeme zažít na vlastní kůži.
Horečku vám tedy přineseme až do vašich obýváků už v neděli 29. listopadu od 19:30 na našem FACEBOOKU.

Číst dále »

Tábor meets Unijazz

 • 22.9.2020

Vážení přátelé. Děje se naprosto bezprecedentní věc. Táborská umělecká scéna se na jeden den, konkrétně 26. září 2020 přesouvá v rámci projektu Čítárny Unijazz do našeho oblíbeného Punctum Krásovka. Můžete se těšit na jednodenní festival umělců, projektů a hudebníků z Tábora. 
Číst dále »

KORONA BILANCE

 • 16.5.2020

Drazí přátelé a kamarádi, všechny dobré duše světa.

Volejte sláva a pět dnů se radujte, sice ještě nemáme zdaleka vyhráno, ale jistě se všichni pomalu navracíme do našich životů. Uplynulé měsíce byly plné nejistot a obav, ale i tak jsme mohli dojatě pozorovat, jak se (nejen) lidé na kulturní scéně zmobilizovali a našli inovativní a kreativní cesty a způsoby, jak vám (nám) kulturu zprostředkovat i v této nelehké době. Každopádně ani my jsme během karantény nezaháleli a nejen, že jsme se aktivně těšili, až se s vámi opět shledáme na některých z našich programů v ulicích Prahy, ale současně jsme se vám snažili některé z programů již naplánovaných (a kvůli krizi zrušených) zprostředkovat alespoň online. 

Číst dále »

Literární Unijazzí Open Call

 • 24.4.2020

Drazí přátelé a kamarádi, 

už to trvá dlouho a nás už to nebaví a vás určitě také ne. Chybí nám kultura, literatura, koncerty a dovádění s vámi v pražských ulicích. Chybí nám zprostředkovávat světu to, co umíte a co nás i vás dělá šťastnými. Proto jsme se rozhodli vyhlásit open call. Sice se nejspíš život za chvíli pomalu vrátí do normálu, ale také to nejspíš ještě potrvá, než se budeme moct společně sejít, takže bychom rádi váš um zprostředkovali světu alespoň tímhle způsobem. Proto teď máte přesně týden na to, abyste nám poslali, to, co si schováváte do šuplíků. Týden budeme sbírat, co nám budete posílat, doufáme primárně v kratší literární útvary, aby se nám lépe zpracovávaly. Pak to nejnádhernější vybereme a budeme v pravidelných intervalech sdílet na našem FB a Instagramu. Tak se vaše úžasná tvorba dostane na světlo, my z ní budeme spolu se světem mít radost a současně o vás budeme vědět, až se zase vydáme do ulic a budeme společně pořádat autorská čtení a přednesy. 

Číst dále »

ČÍTÁRNA UNIJAZZU ZA ČASŮ KORONY

 • 17.4.2020

Vážení přátelé a kamarádi. Doba je nelehká a složitá, jistě pro všechny, svět se na chvilku zastavil a to pravděpodobně platí pro svět kultury víc, než pro jiné oblasti našich životů. Od ledna jsme vyjeli s naší Čítárnou Unijazzu na cestách na toulky po pražských koutech a zákoutích a připravovali jsme pro vás programy ve spřátelených prostorech. Na celé jaro jsme si pro vás připravili bohatý program, skládající se z množství úžasných literárních čtení, scénických přednesů, koncertů a výstav. Tato aktivita musela bohužel na chvíli ustat, ale jen než se zase svět vrátí do normálu a my budeme opět společně vypuštění do ulic. V mezičase ale neleníme a připravujeme pro vás program alespoň online. Doporučujeme tedy netrpělivě sledovat náš Facebook a Instagram pro více informací a pro programy samotné. Než se opět shledáme, přejeme všem pevné zdraví, pevné nervy a srdce v duši.

Číst dále »

UNIJAZZ A OPEN HOUSE

 • 17.4.2020

Přátelé, ano, měli jsme velké plány v rámci akce OPEN HOUSE, který se měl uskutečnit v květnu. Chtěli jsme vám představit prostory, do kterých se budeme ke konci tohoto roku stěhovat, kde bude nejen naše nová základna, ale kde také vystavíme novou Čítárnu Unijazzu. V rámci tohoto pootevření jsme měli naplánované mnohé: koncerty, literární čtení, výstavy a vzpomínání na Čítárnu bývalou. Vzhledem k současné situaci se akce musela odložit. Poslední zprávy indikují, že bychom se mohli sejít v rámci tohoto projektu v srpnu, nicméně vše musí být ještě potvrzeno a upraveno situaci, která v té době bude. Tak jako tak se máme na co těšit. Těšte se s námi. 

Číst dále »

PF 2020

 • 15.12.2019

Přejeme všem krásné prožití svátků, šťastný vstup do nového roku a v neposlední řadě přejeme Vám i nám, abychom se ještě v roce 2020 sešli v nové Čítárně! 

Číst dále »

Stěhování je za námi

 • 8.1.2019

Tak a je to tady. V pondělí jsme z Jindřišské odvezli poslední zbytky věcí a předali klíče... Nevěřili jsme, že to za ty dny můžeme zvládnout, ale díky neuvěřitelné pomoci všech dobrovolníků jsme to dokázali, dokonce bez nutnosti volat na pomoc stěhovací službu. Tímto bychom chtěli opravdu moc poděkovat všem, kteří za ty dny přiložili ruku k dílu, dali nám k dispozici auto či nosili krabice. Jste skvělí! 

Nyní pro vás (a nás) pokračujeme v hledání vhodných nových prostor. Věříme, že se to brzy podaří!

Mrkněte na fotky od Vrabčáka. Místy jsme se i docela nasmáli, za ta léta se totiž ve čtvrtém patře stihlo nashromáždit spoustu pokladů.

Číst dále »

PF 2019

 • 1.1.2019

Přejeme všem příznivcům Unijazzu vše nejlepší do nového roku. Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se na viděnou na letošních Boskovicích, Alternativě, na koncertě v Kaštanu, či snad brzy v nové Čítárně! 

Číst dále »

Konec Čítárny v Jindřišské

 • 27.9.2018

Ke spoustě z vás se s velkou pravděpodobností již donesla zpráva, že počínaje novým rokem bude náš čas v Jindřišské zpečetěn a do konce prosince se musíme z našich prostor vystěhovat. Rádi bychom vás uchlácholili tím, že je to jako každoročně dohadování o prodloužení smlouvy, jenže letos je to opravdu definitivní. Současný zahraniční majitel nemovitosti se rozhodl celý dům zrekonstruovat, proto v Jindřišské ulici úderem ledna končíme nejen my, ale také legendární kulturní časopis Revolver Revue. Správcovská firma nám po čas našeho působení vycházela vstříc, přesto nás mrzí, že i my jsme se nakonec stali obětí gentrifikace, trendu vedoucího k likvidaci společenského a veřejného života v centru Prahy. Místa původně určená k setkávání, žití či pořádání nekomerčních kulturních akcí, jsou v dnešní době vytlačována kancelářemi a hotely.

Číst dále »

Čítárna Unijazzu po 24 letech v Jindřišské skončila. Našli jsme však nové prostory na Žižkově, kam se hodláme přesunout na podzim tohoto roku a vybudovat Čítárnu novou, pro potěchu vaši i naši. 

Od začátku roku 2020 jsme navíc založili projekt Čítárna Unijazzu na cestách, realizujeme náš program nejen v Kavárně Únik na Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze. V této praxi budeme pokračovat, dokud se nepřestěhujeme do našich nových prostor. 

Budeme se na toto nově přicházející dobrodružství velice těšit.