Aktuální program čítárny

Novinky

Stěhování je za námi

 • 8.1.2019

Tak a je to tady. V pondělí jsme z Jindřišské odvezli poslední zbytky věcí a předali klíče... Nevěřili jsme, že to za ty dny můžeme zvládnout, ale díky neuvěřitelné pomoci všech dobrovolníků jsme to dokázali, dokonce bez nutnosti volat na pomoc stěhovací službu. Tímto bychom chtěli opravdu moc poděkovat všem, kteří za ty dny přiložili ruku k dílu, dali nám k dispozici auto či nosili krabice. Jste skvělí! 

Nyní pro vás (a nás) pokračujeme v hledání vhodných nových prostor. Věříme, že se to brzy podaří!

Mrkněte na fotky od Vrabčáka. Místy jsme se i docela nasmáli, za ta léta se totiž ve čtvrtém patře stihlo nashromáždit spoustu pokladů.

Číst dále »

PF 2019

 • 1.1.2019

Přejeme všem příznivcům Unijazzu vše nejlepší do nového roku. Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se na viděnou na letošních Boskovicích, Alternativě, na koncertě v Kaštanu, či snad brzy v nové Čítárně! 

Číst dále »

Otevírací doba o svátcích

 • 21.12.2018

Jelikož se množí dotazy na otevírací dobu o Vánocích, prohlašujeme, že pokud bude dostatek barmanů, kteří vám ochotně přijdou natočit pivo, budeme otevřeni každý den, tj. včetně Štědrého dne.
Pro jistotu však sledujte aktuální dění na našich facebookových stránkách: https://www.facebook.com/citarnaunijazz/

Čítárna a celý Unijazz vám přejí krásné Vánoce a úžasný nový rok! Držte nám palce! 

Číst dále »

Konec Čítárny v Jindřišské

 • 27.9.2018

Ke spoustě z vás se s velkou pravděpodobností již donesla zpráva, že počínaje novým rokem bude náš čas v Jindřišské zpečetěn a do konce prosince se musíme z našich prostor vystěhovat. Rádi bychom vás uchlácholili tím, že je to jako každoročně dohadování o prodloužení smlouvy, jenže letos je to opravdu definitivní. Současný zahraniční majitel nemovitosti se rozhodl celý dům zrekonstruovat, proto v Jindřišské ulici úderem ledna končíme nejen my, ale také legendární kulturní časopis Revolver Revue. Správcovská firma nám po čas našeho působení vycházela vstříc, přesto nás mrzí, že i my jsme se nakonec stali obětí gentrifikace, trendu vedoucího k likvidaci společenského a veřejného života v centru Prahy. Místa původně určená k setkávání, žití či pořádání nekomerčních kulturních akcí, jsou v dnešní době vytlačována kancelářemi a hotely.

Číst dále »

Finská umělkyně představí v Unijazzu současný finský videoart

 • 13.4.2018

Vizuální umělkyně a kurátorka Mira Heija představí v projektu s názvem New Finnish Anthem/Uusi Maamme Iaulu alternativní pohled do historie samostatného Finska, které loni oslavilo 100 let nezávislosti. Koláž sestavená z osmnácti krátkých filmů umělců z celé země je ukázkou současného finského videoartu. Projekci a besedu s finskými tvůrci pořádá Čítárna Unijazzu v pondělí 16. dubna od 19:30 hodin. Diskusi tlumočí Jan Senius. Srdečně zveme!

Číst dále »

Šachové turnaje Unijazz Open

 • 20.3.2018

Už patnáct let se každou první středu v měsíci v Čítárně Unijazzu setkávají šachisté, aby se věnovali své vážné hře v netradičním prostředí - obklopeni knížkami, vystavenými obrazy, akvárkem a papoušky...

Číst dále »

Otevřená výzva UNIBREJK V.

 • 8.2.2018

Vážení příznivci výtvarného a vizuálního umění,
výstavní prostory Čítárny Unijazzu budou pro vás letos v létě opět otevřené. Stejně jako v minulých ročnících, i letos bude Čítárna v průběhu srpna otevřena novým, nadějným a nejen mladým umělcům. Společná výstava autorů nejen výtvarných letos proběhne už popáté pod názvem Unibrejk. Téma a zpracování opět nejsou nijak omezeny, kromě toho, že všechna díla by měla zohledňovat prostor, ve které budou prezentována. Tato výzva vstupuje do pátého ročníku, tedy neváhejte a vyvětrejte svůj um na obdiv veřejnosti.

Číst dále »

PF 2018 a otevírací doba do konce roku

 • 29.12.2017

Hodně dobré muziky, inspirativních setkání, zajímavých kulturních programů, vzájemné tolerance a svobodného ducha vám do nového roku přeje kolektiv Čítárny Unijazzu!
Do nového roku máme v Čítárně omezenou otevírací dobu:
pá 29.12. 14-22.30
so 30.12. 14-22.30
ne 31.12. a po 1.1.2018 zavřeno

Číst dále »

Zachovejme Čítárnu

 • 25.10.2017

Milí návštěvníci Čítárny,
věříme, že jste si tento prostor oblíbili stejně jako my a že by vám v centru Prahy chyběl. S jeho provozem se ovšem pojí komplikace, protože docela výrazně oživujeme provoz na schodištích (vstupním i provozním) a ve dvoře, v domě nejsme nájemníky sami a pohár stížností začíná pomalu přetékat. Nutno podotknout, že správce objektu je nám spíše nakloněn a že společně hledáme řešení jak Čítárnu na této adrese zachovat. I proto vás žádáme o pomoc. Prosíme vás abyste, omezili hluk na schodišti (stačí trochu veselejší hovor několika lidí a už se to domem nepříjemně nese), abyste respektovali zákaz kouření v domě, okna zavřená po 22. hodině či další doporučení barmanů, která rozhodně nejsou vedená snahou vás bezdůvodně omezovat. Předem děkujeme za pochopení a věříme, že společnou snahou se nám podaří Čítárnu udržet. Unijazz

Číst dále »

Boskovice 2017

 • 27.6.2017

Blíží se 25. ročník festivalu pro židovskou čtvrť – BOSKOVICE 2017.
Přijeďte si s námi užít 4 dny pohody do malebného moravského města. Nabízíme spostu muziky, divadelní představení pro děti i dospělé, filmy, výstavy, autorská čtení, besedy...
HUGO RACE FATALISTS (AUS/I), ESAZLESA, HAŃBA! (PL), UJD hrají FPB, SCHODIŠTĚ, PRUNE, JUSTIN LAVASH, ROMANIKA (SK), PŘETLAK VĚKU, CALVERA, GUSTAVE TIGER (H), WOLF LOST IN THE POEM, IVANA MER (SK), KVĚTY, DIVADLO D21, HLASkontraBAS, STORYTELLING, SILVIA JOSIFOSKA AND BLUES LABORATORY (SK), PŮLJABLKOŇ, DUNAJSLÁ VLNA, KALLE a mnoho dalších

Číst dále »

UNIBREJK IV.

 • 18.5.2017

Už počtvrté vyhlašujeme otevřenou výzvu k účasti na společné nesoutěžní prázdninové výstavě umělců, a to nejen výtvarných –letní art festival v Čítárně Unijazzu. Budeme vystavovat díla výtvarná a další díla prezetovat  na venisáži a v průběhu výstavy.
Přihlášky posílejte do 31. května na adresu unijazz@unijazz.cz, kontaktovat vás bude Market Lamoš Žitňanská.
Vernisáž výstavy / zahájení akce 7. srpna, potvrvá do 2. září.

Číst dále »

Setkání členů a přátel Unijazzu 2017

 • 7.5.2017

Jak už víte, tentokrát vás zveme na výlet jen kousek za Prahu do starého mlýna u Okoře, a to už tento víkend 13. a 14. května. Schůzi shromáždění členů uděláme v sobotu po obědě ve 14.00 a další podrobnosti najdete >>zde a případné další novinky a více fotografí na veřejné facebookové události >>zde

Číst dále »

15. Festival Osamělých písničkářů

 • 28.3.2017

V Kaštanu se opět chystá velké setkání všech příznivců PÍSNĚ! Letos o druhém dubnovém víkendu 7. a 8. 4., po oba dny od 17.00. Zahraje 24 písničkářek a písničkářů: Bonus, Jiří Dědeček, Will Eifell, Herky, Jan Jeřábek, Jiří Konvrzek, Petr Linhart, Marka Míková, Nikola Muchová, Jiří Smrž, Martina Trchová, Karel Vepřek, Jan Burian, Michal Bystrov, Karel Diepold, Dan Fikejz, Zuzana Homolová, Kittchen, Martin Kyšperský, LeDva, Filip Pýcha, Adam Rut, Jana Šteflíčková, Dáša Voňková. 

Číst dále »

NGO market 2017

 • 27.3.2017

12. dubna nás najdete ve Fóru Karlín na veletrhu neziskovek NGO MARKET 2017.
Bude tam víc než 220 neziskovek z nejrůznější oblastí, bohatý doprovodný program plný workshopů, seminářů a praktických ukázek z činnosti neziskovek a také slosování zajímavých cen věnovaných samotnými neziskovkami a celodenní zábavný i vzdělávací program pro děti.
Stavte se! 

Číst dále »

Japonský workshop – razítka

 • 4.3.2017

Přijďte v sobotu 11. 3. odpoledne do Čítárny Unijazzu na výtvarný workshop! Do Prahy přiletí výtvarnice z Tokia – Sakuya Amano, která vás naučí vyrábět razítka. Veškeré pomůcky budou připraveny, dílna je vhodná pro děti i dospělé.
Omezená kapacita. Registrace na unijazz@unijazz.cz nebo tel.: 731 503 823. Vstupné 100 Kč.

Číst dále »

ÚNIK slaví 2. narozeniny

 • 15.2.2017

A to už příští pondělí 20. února od 17.00!
Narozeninový dárek dostane Únik od Zemského pivovaru. Přijďte ochutnat speciál KOUBEK 11° Ale (nepasterovaný a nefiltrovaný s 4,7% alkoholu) uvařený sládkem Robertem Fraňkem a popovídat si s osazenstvem únikovým, kaštanním a vůbec unijazzím.

Těšíme se na vás!

Číst dále »

PF 2017

 • 31.12.2016

Milí přátelé,
děkujeme vám za přízeň v roce 2016 a přejeme, ať se vám v tom příštím všechno daří podle vašich představ!

Unijazz

Číst dále »

Festival Alternativa 2016

 • 29.10.2016

V sobotu 5. 11. jej tradičně předznamená přehlídka Malá Alternativa 
v Kaštanu8. 11. čeká návštěvníky pestrý program Klubové noci
9. 11.–12. 11.  následují čtyři hlavní festivalové večery:
Gnod (UK), LightningGlove (CZ), Lišaj (CZ), Supersilent (NO), Oker (NO), Celeste (FR), Dirge (FR), Esazlesa (CZ), Han Bennink (NL), Kaufmann/Gratkowski/de Joode (DE/NL), Radian (AT) 

Číst dále »

Co nám říká Miles Davis

 • 4.10.2016

UNI vás zve 20. října od 15 hodin do Jazz Docku
Prosincové číslo magazínu UNI v roce 2016 bude věnováno trumpetistovi a skladateli Milesi Davisovi a tentokrát můžete do hry vstoupit i vy sami!

Už se stalo pravidlem, že prosincové číslo magazínu UNI je monotematické. Zpravidla se řídíme nějakým výročím: vloni to byly narozeniny Neila Younga, předloni Toma Waitse. Obvykle se v takovém vydání snažíme nahlédnout dotyčnou osobnost ze všech možných stran, na článcích se podílí 

Číst dále »

30. výročí represí proti Jazzové sekci

 • 15.9.2016

21. září  kolokvium pod názvem „Nedejte se – nedáme se – existujeme!“, Ústav pro studium totalitních režimů
Za účasti domácích i zahraničních badatelů a vědců.

Od 23. září bude v budově Národního památníku na Vítkově výstava Složité hledání rovnováhy – Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu uspořádaná Výzkumným ústavem pro východní Evropu při Univerzitě Brémách.

Číst dále »

Vojáci odjeli, agenti zůstávají

 • 19.7.2016

V čítárně je do 6. 8. k vidění výstava fotografií s názvem Konec přátelské pomoci, která vznikla v rámci informační kampaně Proti ztrátě paměti a ukazuje jak příchod okupačních sovětských vojsk v roce 1968, tak jejich odchod o dvacet tři let později. Fotografie z roku 1968 pochází od různých autorů (Jaromír Čejka, Libuše Kyndrová, Miloň Novotný, Alena Šoušková), ty ze začátku 90. let jsou od Karla Cudlína.

Číst dále »

Knihex 06

 • 16.6.2016

Všichni malí nakladatelé aneb Knihy nad Vltavou
V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin najdete UNI na šestém knižním jarmarku Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

Číst dále »

Setkání členů a přátel Unijazzu 2016

 • 25.5.2016

Jak už většinou víte ze Zpravodaje letos se po dlouhé době sejdeme v Praze, a to na skvělém festivalu Habrovkakterý se koná v příjemném prostředí zahrady kostela sv Frantiiška, kousek od metra Budějovická. Vlastní shromáždění proběhne v sobotu 4. 6. od 14.00 hodin. Festival je dvoudenní a v pátek mají členové Unijazzu po předložení klubové karty vstupné polovičnív sobotu samozřejmě vstup volný.
Těšíme se na vás! Unijazz

Číst dále »

Omer Klein Trio na Nuselské radnici

 • 22.5.2016

Zveme na koncert izraelského projektu Omer Klein Trio. V pondělí 23. 5. od 19 hodin na Nuselské radnici (Táborská 30, Praha 4). Pro členy Unijazzu vstupenka se slevou za 150 Kč. Více informací ZDE.


Číst dále »

Už jste zkusili GIVT?

 • 10.5.2016

Víte, že můžete nákupem na svých oblíbených e-shopech podpořit i Unijazz? Nakupujte přes GIVT.cz třeba na zoot.cz, kasa.cz nebo damejidlo.cz nebo na dalších 344 e-shopech a část z vaší útraty půjde přímo na naši podporu. 
A co je hlavní? Nezaplatíte ani korunu navíc!

Číst dále »

UNI 4/2016 – nejen punkové

 • 6.4.2016

Punk 40 – co bylo, co zbylo (Alex Švamberk); Písně Beaty Bocek s nadhledem a nadějí (rozhovor Milana Tesaře); Julia Ulehla: „Někdy je hezké rozbít, co je křehké.“ (rozhovor Milana Tesaře); rozhovory s účinkujícícmi a dramaturgem festivalu JazzFestBrnoYaron Herman (Anna MašátovÁ), Ondřej Pivec (Tomáš S. PolívkA), Vilém Spilka (Milan Tesař); Široké a bezbřehé „něco“ Oldřicha Janoty (Antonín Kocábek); 

Číst dále »

UNIBREJK III.

 • 23.3.2016

Otevřená výzva k účasti na společné nesoutěžní prázdninové výstavě umělců, a to nejen výtvarných,  v Čítárně Unijazzu.
Přihlášky posílejte do 31. května na adresu unijazz@unijazz.cz
Vernisáž výstavy  8. srpna
Výstava potrvá do 3. září. 

Číst dále »

UNI 3/16 se věnuje DADA

 • 7.3.2016

Magazín UNI 3/16

A tak v něm najdete Poznámky k DADA včera, dnes a zítra (Radim Kopáč), DADAistický potenciál Eugena Brikciuse (rozhovor Radima Kopáče), DADA: Bez destrukce a negace shnijeme v pozitivní nudě dobra (Patrik Linhart), a také Lee Ranaldo jde na struny baseballkou 

Číst dále »

Anketa pro hosty Čítárny

 • 24.2.2016

Rádi bychom vás zároveň touto cestou poprosili o vyplnění krátkého
online dotazníku, který najdete TADY. Chceme touto cestou zjistit, jaký program v čítárně vás nejvíc baví a jak se o něm chcete dozvídat.
Abychom mohli být zas o něco lepší.
Za vyplnění děkujeme a těšíme se na vás v Čítárně! 

Číst dále »

ZMĚNA PROGRAMU: David Bowie: Sound and Vision

 • 18.1.2016

V úterý 19. 1. budeme místo pravidelné Mejlovy poslechovky promítat jedinečný dokument o Davidovi Bowiem. 

David Bowie: Sound and Vision (Velká Británie, 2002, 86 min., česky)

„Mou parketou je být tvrdohlavý, obskurní, polemický, dělat všechno po svém a řádně si to užít.“ - David Bowie 

Číst dále »

Sváteční otevírací doba v Čítárně

 • 23.12.2015

24.12. zavřeno                                                                                                          25. a 26. 12 otevřeno od 16:00                                                                                31.12. a 1.1. zavřeno                                                                                                      V ostatní dny otevřeno jako vždy od 14.00, těšíme se na vás! 

Číst dále »

Promítej v Unijazzu i ty!

 • 27.7.2015

Každoročně patří srpnové čtvrtky a úterky v Čítárně filmovým projekcím. Chceš i ty promítnout svůj oblíbený film? Ozvi se na: unijazz@unijazz.cz

Číst dále »

UNIBREJK II.

 • 21.7.2015

Po úspěchu v minulém roce jsme pro vás opět připravili letní prázdninovou výstavu Unibrejk II.
Asambláž
 výtvarných děl bude v čítárně Unijazzu k vidění až do konce srpna.

Číst dále »

Pozor změna programu!

 • 25.4.2015

V pondělí 27. 4. uvádíme aktuálně jako poctu nedávno zesnulému Miroslavu Ondříčkovi film Konkurs. Původně plánovanou projekci filmů Jiřího Barty uvedeme v květnu. Děkujeme za pochopení. Číst dále »

UNI 4/2015 koupíte i v Čítárně

 • 8.4.2015

Rozhovor s čerstvým držitelem Anděla v kategorii jazz&blues za desku Uncertainty JAROMÍREM HONZÁKEM, rozhovory s účinkujícími festivalu JAZZFEST BRNO – Fredem Herschem, Benem Williamsem, Geraldem Claytonem a Tomášem Liškou, o festivalu SXSW 2015, Dunajská vlna, osudové lásky Konstantina Biebla 2, Rizikové hobby: Stehlík 1972–1977, Hvězdy v polostínu: David Blue, Alba měsíce: Legendary Pink Dots – 10 To The Power Of 9, The Maria Dimension Complete Recordings, Číst dále »

SOUTĚŽ DIVADLA ARCHA - Tvrdý-Havelka / Co ty jsi zač?

 • 16.3.2015

Jak zní elektronické coververze a remixy klíčových skladeb českého undergroundu v podání výrazných hudebníků současnosti? Své pojetí skladeb z 80. let představí duo Tvrdý/Havelka v rámci jediného pražského vystoupení před festivalovou sezónou 18. 3. v Divadle Archa. Číst dále »

Změna programu!

 • 6.3.2015

Příští týden dojde k mírné změně v programu. Úterní poslechovka Petra Slabého "Hudba, o které čtete v kulturním magazínu UNI", začne už v 18.00. Těšíme se na vás! Číst dále »

Mimořádné shromáždění členů Unijazzu

 • 19.12.2014

Věnujte prosím pozornost této důležité informaci pro členy Unijazzu. Na 11. ledna 2015 16.00 svoláváme do čítárny (Jindřišská 5, 110 00 Praha 1) mimořádné shromáždění členů Unijazzu. Je to narychlo, což má samozřejmě své důvody. Bod jednání je jen jeden, změna stanov Unijazzu, která nám umožní zakládat pobočné spolky. Číst dále »

Projekt Příběhy bezpráví žádá o pomoc

 • 10.12.2014

Projekt, který se již 10 let věnuje vzdělávání žáků základních a středních škol v oblasti moderních československých dějin s důrazem na období komunistického Československa, je ohrožen. V letošním roce totiž končí dotace z evropského operačního fondu administrovaného ministerstvem školství, ze které byl projekt především financován a žádný nový vhodný grant vyhlášen nebyl. Číst dále »

Knihy k zakoupení

 • 8.12.2014

Během dnešní vernisáže si budete v čítárně moci koupit knihy O zemi tam a jinde (Dagmar Lhotová) a S kocourem Vavřincem od jara do zimy (Dagmar Lhotová a Z. K. Slabý, Věra Faltová) Číst dále »

Změna programu!

 • 26.11.2014

Pozor! Čtvrteční projekce Honzy Gregora je zrušená! Všem milovníkům japonského, čínského a korejského filmu se tímto omlouváme... Díky za pochopení. Číst dále »

Červená stužka

 • 26.11.2014

Až do příštího úterka si můžete v čítárně koupit červenou stužku, podpořit boj proti AIDS a vyhrát hodnotné ceny více info najdete zde: https://www.facebook.com/gettozerocz Číst dále »

Knižní bazar a mrkev v rohlíku

 • 19.11.2014

Už v pátek 21. 11. od 18.00 si můžete přijít vybrat nové či dávno ztracené skvosty do knihovny. K domácké atmosféře přispějí občerstvením HotKarot - mistři mrkve v rohlíku. Číst dále »

Laurie Amat a Anna Homler

 • 11.11.2014

Nenechte si ujít výjimečnou příležitost! Hostem dnešního Alternativního koncertu Laurie Amat ve večerní kavárně Souterrain bude po včerejším setkání v čítárně Unijazzu další americká vokalistka Anna Homler! Číst dále »

Laurie Amat

 • 10.11.2014

V Divadelních novinách vyšel krásný rozhovor s Laurie Amat, která vystoupí nejenom v kavárně Souterrain, ale také v Malostranské besedě! Číst dále »

Vladimír Kouřil v Lidovkách

 • 6.11.2014

Četli jste už dnešní Lidovky? Šťavnaté "Poslední slovo" Jana Rejžka je mimo jiné o tom, jak Vladimír Kouřil oslavil v čítárně své 70. narozeniny.. Ještě jednou Vláďovi přejeme vše nejlepší! Číst dále »

Taneční představení uskupení O hodinu dřív

 • 27.10.2014

Známe detaily tanečního představení uskupení O hodinu dřív, které se koná 11. listopadu v čítárně Unijazzu v rámci festivalu Alternativa 2014. Pozor - začneme v 19.30 u Jindřišské věže! Více informací najdete: http://alternativa-festival.cz/detail/o-hodinu-driv Číst dále »

Změna progarmu!

 • 8.10.2014

Příští týden bude změna v programu - Banánovi středeční útoky se přesunou na úterý a poslechový večer v němž zazní hudba, o které se dočtete v říjnovém UNI bude ve středu. Čas obou pořadů zůstává stejný – tedy od 19.00. Číst dále »

Šachový turnaj

 • 29.9.2014

Již tuto středu 1. 10. nás v čítárně čeká jubilejní 100. šachový turnaj! Jako obvykle bude od 18.00. Těšíme se na vás! Číst dále »

Zcela nové UNI u nás v prodeji

 • 11.9.2014

V UNI 9/2014 přinášíme rozhovor Ondřeje Konráda s Lenkou Dusilovou, nově v něm najdete sloupky (Mardoša, Ondřej Konrád a Eugen Brikcius) a mnohem víc recenzí a aktuálních informací. Dál si přečtete Číst dále »

Poprázdninová čítárna

 • 1.9.2014

Od pondělí 1. září se opět vracíme nejen k normální otevírací době čítárny od 14.00 do 22.00, ale také k pravidelnému programu. Těšíme se na vás! Číst dále »

Děkujeme!

 • 16.8.2014

Děkujeme všem, kteří nás podpořili na Hithitu - a to nejen finančně, ale i šířením informací o našem projektu! Číst dále »

Čítárna Unijazzu po 24 letech v Jindřišské skončila... Hledáme pro vás nové místo a věříme, že nám zachováte přízeň. Tak na viděnou v novém!