Sari gelin | první literární čtení v nové Čítárně Unijazz

  • 17.6.2022

Přátelé a kamarádi, milovníci*ce vlaků, všechny dobré duše světa!

Programy v novém domovu Čítárny Unijazz se rozjíždí. Hned v úterý 21. 6. od 19. hodiny se můžete těšit na představení knihy Sari gelin. Jedná se antologii povídek z Azerbájdžánu, kterou uspořádaly a editorsky připravily Ivana Bozděchová a Klára Choulíková a z ázerbájdžánštiny přeložila Šebnem Asadová.
Antologie Sari gelin je ukázkou tvorby nejznámějších ázerbájdžánských prozaiků 20. a 21. století, 22 povídek pro ni vybralo Ázerbájdžánské státní centrum překladu v Baku. Publikace přibližuje českému čtenáři dosud málo známý Ázerbájdžán: kavkazské chány, prostředí vesnic, industrializované Baku i zakavkazskou přírodu. Texty poodhalují i bohatost ázerbájdžánského jazyka, jeho barvitá přirovnání i lidová rčení. Antologie reaguje na dosavadní absenci ázerbájdžánské literatury na našem knižním trhu a poprvé nabízí české překlady pořízené přímo z originálů.
A již toto úterý budou editorky komentovat historii zrodu myšlenky i příběh vzniku knihy a přečtou ukázky z několika vybraných povídek antologie. Zazní také ukázky tradiční ázerbájdžánské hudby, úzce související s literární tradicí země.
Takže žádné strachy, literatuře zdar a vidíme se v úterý!