O Čítárně Unijazzu

Čítárna Unijazzu má dlouhou tradici. 

V roce 1997 byla v sídle sdružení Unijazzu v Jindřišské ulici v srdci města Prahy otevřena čítárna s knihovnou, dřevěným barem a legendárními útulnými místnostmi, které poskytovali útočiště mnoha skupinám lidí, umělcům, studentům, dekadentním šílencům, lidem mladým i starým, smutným i veselým. Prostor vybudovaný svépomocí v bývalých laboratořích mlékárenského průmyslu  nabízel archiv knih, časopisů, fanzinů, demonahrávek, LP desek apod. získaných zejména díky laskavosti četných dárců. Za barem se za ta léta vystřídali mnozí barmani a barmanky a mnoho malých pivovarů, kteří zásobovali tyto barmany (a sekundárně návštěvníky) kvalitním pivem. Současně se za barem i před barem za ta léta nastřádaly nezapomenutelné vzpomínky, navázaly se mnohé společenské vazby a mnoho dnů a nocí bylo prožito do absolutna. Kromě toho jsme si všichni mohli užít řadu pravidelných podvečerních pořadů: autorská čtení, koncerty, poslechové pořady, přednášky s filmovými projekcemi, besedy a výstavy, ale také tiskové konference a prezentace spřízněných organizací, ať už kulturních, ekologických, studentských i nestudentských, vážných a závažných i méně vážných a závažných. Tyto legendární prostory jsme ale bohužel musely ke konci roku 2018 opustit.

Útroby Čítárny jsme uložili do skladu (jen na malý moment), andulky jsme spolu s vedením Unijazzu přestěhovali do našeho druhého útočiště v historické budově Kaštanu v Břevnově a spolu s nimi jsme tam přesunuli většinu našich aktivit. Současně jsme s programem Čítárny Unijazzu vycestovali po naší krásné zemi a páchali jsme literární čtení například na festivalu Povaleč nebo na festivalu Babí léto.

Od začátku roku 2020 jsme založili Projekt Čítárna Unijazzu na cestách, realizujeme náš program nejen v Kavárně Únik na Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze. V této praxi budeme pokračovat, dokud se nepřestěhujeme do našich vlastních prostor. Což se stane již brzy, našli jsme totiž nové prostory na Žižkově, kam máme v plánu se po rekonstrukci přesunout na podzim tohoto roku a vybudovat Čítárnu novou, pro potěchu vaši i naši. 

Budeme se na toto nově přicházející dobrodružství velice těšit.

Galerie


Čítárna Unijazzu po 24 letech v Jindřišské skončila. Našli jsme však nové prostory na Žižkově, kam se hodláme přesunout na podzim tohoto roku a vybudovat Čítárnu novou, pro potěchu vaši i naši. 

Od začátku roku 2020 jsme navíc založili projekt Čítárna Unijazzu na cestách, realizujeme náš program nejen v Kavárně Únik na Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze. V této praxi budeme pokračovat, dokud se nepřestěhujeme do našich nových prostor. 

Budeme se na toto nově přicházející dobrodružství velice těšit.