Aktuální program čítárny

Zveme všechny členy, nečleny, přátele a příznivce Unijazzu na adventní dýchánek. Chybět nebude hudba, o kterou se postará Mejla, pivo, ani víno, (nejen) o které se postarají naši barmani, a dobroty, o které se postaráme všichni. Přijďte tedy oslavit čas adventní zavzpomínáním na dekády, které Unijazz zažil, potkat se s přáteli a kamarády, starými platonickými láskami a využít jednu z posledních možností udělat bugr ve čtvrtém patře. Možná přijde i Ježíšek.

Tádžikistán je zemí, která si v poslední době získává popularitu mezi dobrodruhy a cestovateli. Tento dříve poněkud zapadlý kout světa se totiž právě díky cestovatelskému zájmu postupně dostává do hledáčku zejména kvůli své divoké přírodě, nádherným horám a přátelským lidem. Jsou však lidé, kteří si Tádžikistán zamilovali ještě dřív, než to bylo tak říkajíc cool. Jedním z nich je archeolog a filolog Mgr. Lubomír Novák, Ph.D., který pobýval souhrnem přes půl roku svého života v Jaghnóbu, jedné z oblastí Tádžikistánu, kde se věnoval různým výzkumům. Ve své přednášce s prezentací tak pohovoří zejména o historii, jazyku i lidech této země, ale možná dojde i na to cestování. Ve spolupráci se spolkem Madžlis.

Vojenské checkpointy, separační zeď, demolice domů, zatýkání civilistů včetně dětí, uzavírky ulic, rozšiřování osad, násilí osadníků, slzný plyn a pogumované náboje, nedostatek vody a elektřiny. (Nejen) to je každodenní realita okupovaného Západního břehu a anektovaného Jeruzaléma. (Občasná) barmanka Unijazzu Tereza tam strávila s křesťanskou organizací EAPPI tři měsíce a monitorovala porušování lidských práv mimo jiné pro databázi OSN. Přijďte si poslechnout, jaké to je žít v okupaci. Bude mluvit o propracovaném systému okupace a o životních osudech Palestinců, se kterými se seznámila.