+o nás+

V našem ‚útulném obýváčku‘ najdete útočiště každý den kromě neděle, ať už potřebujete místo pro studium nebo si chcete jen tak popovídat s přáteli. Několikrát týdně navíc připravujeme klubový program – autorská čtení, přednášky a besedy, filmové projekce i koncerty a divadelní představení. K tomu každý měsíc otevíráme novou výstavu a přijít můžete i na pravidelný šachový turnaj. Navíc sem postupně přesouváme knihy, časopisy a hudební nosiče z původní čítárny. Pro lepší představu nahlédněte do programového menu, do naší fotogalerie či do nabídky baru.
Přijďte se přesvědčit, zda se nám podařilo něco z atmosféry původní Čítárny v Jindřišské ulici přenést do Krenovky. Píše se nová historie Čítárny Unijazz a my věříme, že to bude historie dlouhá, a těšíme se, že ji budete psát s námi.

Naše první Čítárna, kterou z bývalých laboratoří Výzkumného ústavu mlékárenského postupně během dvou let vybudovali nadšenci z řad členů Unijazzu zcela svépomocí, přivítala své první návštěvníky v sídle Unijazzu v Jindřišské pasáži v centru Prahy na podzim roku 1997.

Od té doby tento prostor poskytoval klidný azyl všem, kdo chtěli uniknout shonu městského centra, potkat spřízněné duše nebo zajít na zajímavý pořad, více než 20 let. Stačilo jen zazvonit na zvonek, vystoupat do čtvrtého patra a ocitli jste se v jiném světě. Pravidelných podvečerních pořadů – autorských čtení, koncertů, poslechových pořadů, přednášek s filmovými projekcemi, besed na nejrůznější témata kulturní, ekologická či společenská i výstav se za ta léta odehrálo nespočet. A taky večírků samozřejmě, nejen těch vyhlášených vánočních. Mimo to bylo možné nahlédnout do archivu, který díky laskavosti četných dárců čítal řadu knih, časopisů, fanzinů a různých hudebních nosičů.

Prostor, který se stal legendárním dokonce i za hranicemi, jsme nakonec museli opustit. A i když samozřejmě neradi, tak oproti všem původním očekáváním až na konci roku 2018. Vybavení Čítárny jsme uložili do skladu, andulky jsme přestěhovali do našeho druhého útočiště Unijazzu v historické budově Kaštanu v Břevnově a spolu s nimi jsme tam přesunuli i většinu aktivit Čítárny. Situace však rozhodně nevypadala beznadějně, hned z kraje roku 2019 jsme začali jednat se zástupci firmy SUDOP o možnosti otevření nové Čítárny v Krenovce, kde tato firma, která je majitelem objektu, plánovala zbudovat kulturní prostor. Budova, která je památkově chráněná, potřebovala celkovou rekonstrukci, takže bylo jasné, že to chvíli potrvá. Výhodou však bylo, že jsme u rekonstrukce mohli být, a tak trochu si prostor, alespoň částečně, ‚ušít‘ na míru.

Ta chvíle se nakonec vlivem různých okolností protáhla více než jsme očekávali, ale Čítárna v té době rozhodně nezahálela. Přetavila se do Čítárny na cestách a své pořady nabízela nejen v Kaštanu, ale taky na řadě dalších míst v Praze. Kromě toho jsme v době, kdy nebylo možné kulturu pěstovat naživo připravovali podcast s názvem Lepší než drátem do oka a ve spolupráci s Žižkovskou nocí jsme v roce 2021 vydali antologii Poločas rozpadu, která vznikla výběrem z příspěvků stejnojmenné otevřené literární výzvy.

Cestování Čítárny skončilo 18. června 2022 a od tohoto dne nás najdete na nové adrese Husitská 22 na Žižkově, kde sídlíme v milé společnosti Inkubátoru Krenovka – ateliérové platformy mladé výtvarné scény a Tance Praha.

}