+Program+
Nakladatelství Argo: Pánek, Palán, Technik – tři románové obrazy naší doby
JOSEF PÁNEK
JSEM JEJICH BŮH
Nový román držitele Ceny Magnesia Litera
Bergen, Norsko, 1999. Světlo a tma; vědomí a nevědomí; vnitřní a vnější svět; nezlomná sebejistota a zdrcující pochybnost. Pýcha a pád.
Ztráta a hledání. Vír obsedantních myšlenek a existenciální znejištění, které prožívá hrdina nového románu Josefa Pánka, čtenáře opět
vystavují závratnosti nekompromisního psaní, jež se místy děsí samo sebe. Kdo je ten idol, sebejistý bůh, který v nejmenším nepochybuje o své výjimečnosti, vždycky ví, co chce, a bez výčitek to i dělá? Ten mladý muž, jehož všichni přátelé bezmezně obdivují? A co se s ním stane, když se vlastní volbou připraví o bezpečí domova, kde všechno zná, kde má vše pod kontrolou – nebo si to aspoň myslí –, a z porevolučního Česka se přestěhuje – za vědeckou kariérou – do Bergenu? Do města, kde je pořád šero a tma, kde půl roku v kuse prší, kde nikomu nerozumí; kde samota a opuštěnost dostávají zcela nový rozměr... Co se s ním stane v místě, kde ho sráží na kolena nepředvídatelná cizota, kde se už nemůže spolehnout ani na vlastní smysly?
Josef Pánek, autor originální prózy Láska v době globálních klimatických změn, za niž v roce 2018 získal prestižní cenu Magnesia Litera, přichází s novým působivým románem, v němž se pouští do krajnosti vnitřně podmíněné zkušenosti a vyostřeného prožívání cizoty světa.
Josef Pánek studoval v Praze, žil a pracoval v Norsku a Austrálii, nyní žije v České republice. V roce 2013 mu vyšla sbírka povídek Kopáč opálů a o čtyři roky později novela Láska v době globálních klimatických změn, ta k sobě strhla pozornost díky osobitému stylu a neotřelému pohledu na svět, který se s nástupem globalizace prudce mění. Nový román Jsem jejich bůh jde ve zpřítomnění intenzivně prožívané ztráty jistot a existenciální obnaženosti ještě dál.
LUKÁŠ PALÁN
SUROVÝ TVAR
„Jediný, kdo měl svatý klid, byl Egon, protože jednou bude minimálně prezidentem, je to jasný podle toho, kolik knížek stihne přečíst. Kdo je prezidentem teď, jsem netušil, u nás nad televizí visel plakát traktoru.“
Když se něco rozbije, prostě to jen získá jiný tvar, říkával soused zprava. Ale platí to i tehdy, když nejde o staré hrnky či talíře, ale o celé společenství? Příběh je zasazen do nejmenované vesnice, která by mohla ležet kdekoli, nakolik je typická. Vše je důvěrně známé, parta nezvedené mládeže, která z nudy střílí vzduchovkou po projíždějících autech nebo se prohání na kolech po návsi, sousedské sváry v obci, kde si všichni vidí nejen do talíře, ale i do postele, hospoda, kde vysedávají štamgasti a vedou řeči o stavu světa, jaké by se daly zaslechnout v každém druhém venkovském lokále. Jenže pod vrstvou jednotlivých epizod skvěle odpozorovaných ze „života na vsi“ pozvolna prosakují cizorodé, znepokojivé prvky. A zatímco lidé během nekonečného horkého léta čekají na Egona, jediného z místních, který to někam dotáhl a z dalekého světa tam venku pravidelně přináší novinky, atmosféra zvolna houstne a zdá se, že budoucnost, která se blíží, bude mít jiný, a možná hodně surový tvar.
Lukáš Palán (* 1984) pochází ze Znojma, žil v Dublinu a Portu, kde otevřel anglické knihkupectví Trezor a úspěšně zbankrotoval. Ex-knihkupec a ex-hudební žurnalista. Publikoval v časopisech Tamto, Full Moon Magazine, Vice a Psí víno. Aktuálně pracuje v oblasti vzdělávání a žije v Praze. Vydal básnické sbírky Píča, hovna, Hitler, Praha (2014) a Loughorn (2016) a novelu Nulový součet (2020). Jeho próza Surový tvar se vyznačuje syrovým jazykem, v němž se uplatňuje skvěle vyvinutý smysl pro literární zpracování orální tradice a osobitý černý humor. Tento svérázný „venkovský román“ originálně mísí prvky naturalismu, lidového hororu i ryze současné dystopie.
MAREK TECHNIK
VAROVÁNÍ
Ignorovat varování se nevyplácí
Je to generační konflikt, typický problém dnešní rozdělené společnosti,nebo rozpor víry a racionality? Jarka Kohoutová a Karolína Mapalová,matka a dcera, obě přišly o manžela a obě se musejí vyrovnat se životempo smrti blízkého člověka. Inteligentní Karolína svět do důsledkuracionalizuje, zároveň se až překvapivě často ocitá v zajetí vzteku a emocí.Citově založená Jarka by svou dceru ráda zachránila před intelektuálnímnihilismem, neboť věci kolem nás nelze uchopit pouhým rozumem. Kdyžse mezi ně nečekaně postaví jurodivá náboženská blogerka, zapůsobí jakokatalyzátor při laboratorním pokusu a látky ve sloučenině začnou bouřlivěreagovat. Matka si myslí, že dcera ztrácí víru. Dcera si myslí, že matkaztrácí rozum. Každá z nich bojuje o duši té druhé.
„Zaznamená, jak v ní cosi víří a tlačí ji uvnitř vnitřností. Chobotnice, jejíž chapadla sahají od podbřišku až někam pod solar plexus. Její vnitřní maelström, dynamo zuřivosti s vlastním setrvačníkem jí občas dopřeje slastný pocit vypadnutí z role – svobodu okamžiku, kdy se vzdá všech zábran, kdy je hrozivě vítězná ve své zkáze.“
Marek Technik je pseudonym autora, který se narodil roku 1982 v Olomouci. V roce 1999 pochopil, že literatura nabízí nejkomplexnější způsob ztvárnění jakékoli lidské zkušenosti. V osobnostním MBTI testu mu vychází typ ENTP, s oblibou pročítá katalogy a vytváří
seznamy, má rád zvířata a je vegetarián. Od roku 2010 se věnuje kritickému psaní o filmu a literatuře. Žije se svojí ženou v Praze. Román Varování je jeho literárním debutem.
Všechny knihy budou na akci k zakoupení za výhodnou cenu.