+Program+

auto_stories
literatura
14. 05. 2024 19:00

Argo: Radikální potřeby – křest románu

Svůj nový román Radikální potřeby představí Tereza Semotamová v rozhovoru s básnířkou Klárou Krásenskou, redaktorkou knihy, a nakladatelským redaktorem Petrem Onuferem.

Radikální potřeby v mnohém navazují na autorčin úspěšný debut Ve skříni, jenž se dočkal nadšeného čtenářského i kritického přijetí i nominace na cenu Magnesia Litera za prózu roku. I v novém románu je čtenář skrze svižný a bezprostřední jazyk rychle vtažen do světa vypravěčky a hlavní hrdinky v jedné osobě; Semotamová tu ovšem snad ještě prohlubuje a zostřuje svůj osobitý vyprávěcí styl, který vytrvale posiluje napětí mezi intimitou a ironickým odstupem. A právě tyto dva póly vytyčují vnitřní svět Radikálních potřeb, rozprostírající se mezi vztahovou a identitární krizí, živenou utkvělou nutností intelektuálních výkonů nebo nezávislou a bezproblémovou image. Sonda do života mladé umělkyně se přitom stále stáčí k témuž: k odvaze čelit sama sobě, ke konfrontaci se svými skutečnými emocemi a potřebami.

Oba autorčiny romány budou na místě k zakoupení. Vstup volný.

Tereza Semotamová (*1983) absolvovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně; překládá z němčiny, věnuje se publicistice a je autorkou řady literárních pořadů a rozhlasových her. Společně s Jakubem Vítkem vydala roku 2015 v nakladatelství Větrné mlýny knihu Počong aneb O pinoživosti lidské existence. Její román Ve skříni (Argo, 2018) se ocitl v nejužší nominaci na cenu Magnesia Litera za prózu roku a v roce 2019 byl vydán i v německém překladu v nakladatelství Voland und Quist.

Facebook

+ program +