+Program+

theaters
film
13. 09. 2023 19:00

16mm film

  1. Československý filmový týdeník 35/68

Autentický žurnál, který zachycuje události prvních chvil noci z 20. a 21. srpna 1968 a prvního dne okupace. . Autory prvních záběrů byli režisér Ota Skalski (dnes doyen českých zpravodajců) a kameraman Vladimír Holomek - točili už v hluboké noci u letiště Ruzyně. Ráno se do natáčení v ulicích Prahy zapojili další.... Úvodní slova komentáře varují: "Jedna z nejtemnějších nocí v dějinách Československa" a obraz ukazuje divákům dění na různých místech Prahy tak, jak se podařilo natočit události prvního dne invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy - a také první mrtvé. Závěr komentáře se snaží vyjádřit víru, v to, že "hrubé násilí nikdy navždycky nepřemůže sílu ducha".

 

  1. Jak namalovat běsnící individua (1967), r: Jar. Boček, 

Hraný dokument o herci Josefu Hlinomazovi coby naivistickém malíři.

Josef Hlinomaz Josef Hlinomaz byl český herec, ilustrátor, dabér a významný naivní malíř. Za svůj život hrál v divadle, v televizi a zejména ve filmu desítky rolí, v převážné většině případů se jednalo o menší či o vedlejší role nebo o role epizodní. Zemřel 8. 8. 1978.

 

  1. Don Šajn (1969), r.: Jan Švankmajer

Donjuanovské téma převyprávěné mistrem animovaného filmu Janem Švankmajerem a podle starých českých loutkářů.

Jan Švankmajer se narodil 4. září 1934. Je český filmový režisér, animátor, spisovatel, dramatik a výtvarník. Je čelným představitelem pozdního českého surrealismu. Manžel a spolupracovník Evy Švankmajerové.

 

  1. Julian Edwin "Cannonball" Adderley Quintet live at Newport Jazz Festival 1960

Záznam televizního přenosu vystoupení na NJF 1960.

Julian Edwin „Cannonball” Adderley byl americký jazzový saxofonista. Narodil se v Tampě na Floridě, v polovině padesátých let minulého století se přestěhoval do New Yorku. Byl velkým popularizátorem jazzu, na svých koncertech a v televizních show často mluvil o jazzové historii. Narodil se 15. září 1928.

 

Vstup volný.

+ program +