+ OPEN CALL: AKUSTICKÉ LÉTO +

 

/EN below/

 

V létě to chce hrát nalehko!

 

Zahrajte si v Čítárně Unijazz na jednom z našich letních akustických koncertů. Ať už rozjíždíte nový hudební projekt, nebo jste na pódiích už léta jako doma, u nás je vaše hudba v akustické podobě vítána. Pozvěte své nejbližší i svůj fanklub a přijďte se k nám v letním žáru příjemně zchladit a naladit. Během večera bude možnost vystoupení pro 3-4 projekty (sólisty*ky i vícečlenná uskupení - podmínkou je akustické hraní). Každý projekt dostane max. 30 minut hracího času, 150 Kč budget na baru a peníze od publika, vybrané během vystoupení "do klobouku / do futrálu".

 

Technické podmínky:
- na stagi bude přívod elektřiny, max. dva mikrofony se stojany a aktivní reprobox na přizvučení zpěvu (hraje se tedy bez zvukaře a PA)
- vlastní zvučení (např. kombo 10-15W) pro kytaru, basu či klávesy je možné také použít. Nebude ale možné instalovat vlastní kompletní zvukovou techniku
- z bicích bude možné použít cajon, tamburinu nebo další akustické perkuse. Nebude možné použít plnou bicí sestavu
- žánrově se nechceme nijak omezovat, i my v organizačním týmu Čítárny si rádi rozšíříme obzory.

 

Vybírat z případné záplavy zájemců*kyň pak budeme hlavně zodpovědně k (d)uším poslouchajících.

 

Termíny koncertů (začátek vždy v 19:00):
středa 12. 7.
úterý 18. 7.
úterý 8. 8.
středa 16. 8.
středa 23. 8.

 

Zájemci*kyně o hraní se mohou hlásit na e-mail annamarie@unijazz.cz do neděle 25. 6.

 

/EN/

 

Acoustic Summer in Čítárna Unijazz!

 

In summertime, it's time to play it easy! Take part in one of our summer acoustic concerts. Whether you're starting a new musical project or have been performing on stages for years, your music in acoustic form is welcomed in our place. Feel free to invite your friends and fans and come to cool down and tune in to Čítárna Unijazz in the summer heat. During the evening, there will be space for 3-4 projects to perform (both soloists and groups - acoustic playing is required). Each project will get max 30 minutes of playing time, 150 CZK budget at the bar and money from the audience, collected during the performance "into a hat / case".

 

Technical conditions:
- there will be an electricity connection on the stage, max. two
microphones with stands and an active loudspeaker for the vocals
(without a sound engineer and PA)
- your own small sound equipment (e.g. 10-15W combo) for guitar, bass or keyboards can also be used. However, it will not be possible to set up your own complete sound equipment
- for percussion, it will be possible to use a cajon, tambourine or
other acoustic percussion. It will not be possible to use a full drum
kit
- we don't want to limit ourselves in terms of genre, we ourselves in  Čítárna Unijazz would like to broaden our horizons.

 

In case there is an enormous amount of musicians who would like to participate, we are going to choose responsibly to the audience's ears and souls.

 

Dates of the gigs (start always at 7 PM):
Wednesday July 12
Tuesday July 18
Tuesday August 8
Wednesday August 16
Wednesday August 23

 

Interested musicians can apply to annamarie@unijazz.cz till Sunday June 25.